W niedzielę 18 września uroczystą plenerową Mszą Świętą w intencji rolników, koncelebrowaną przez ks. Prałata Jacka Wojtkowskiego, w asyście pocztów sztandarowych rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne w miejscowości Krzywiec.
W uroczystościach dożynkowych udział wzięli licznie przybyli rolnicy, zaproszeni goście, radni i sołtysi oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi Poseł na Sejm RP Jerzy Wilk oraz Komendant Powiatowy Policji podinspektor Edward Szydłowki. Poseł Jerzy Wilk w swoim wystąpieniu odczytał list gratulacyjny i życzenia dla rolników od Premier Beaty Szydło.
Podczas Mszy Świętej przedstawiciele wszystkich sołectw gminy Frombork przynieśli w darze przepiękne kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas Mszy świętej ks. Prałat poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynek oraz złożone pod sceną dary i wieńce dożynkowe.
Tegorocznymi Starostami Święta Plonów byli: Grażyna Demkowicz z Krzywca i Kazimierz Nasternak z Krzyżewa. Starościna Grażyna Demkowicz wraz z mężem prowadzi od 1992 roku gospodarstwo rolne o powierzchni 21,6 ha. Głównym kierunkiem produkcji rolnej jest produkcja zwierzęca (chów bydła mlecznego i rzeźnego) oraz produkcja roślinna (użytki zielone, zboża i ziemniaki). Starosta Kazimierz Nasternak rozpoczął działalność rolniczą w 1978 roku, prowadząc przez 14 lat fermę drobiu w Szemudzie (woj. pomorskie). Od roku 1998 prowadzi gospodarstwo rolne w Krzyżewie, obecnie wspólnie z dziećmi, o powierzchni 186 ha ukierunkowanym na hodowli bydła mięsnego i owiec zarodowych.
Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się tradycyjnie przekazaniem bochna chleba dożynkowego przez Starostów Dożynek na ręce Burmistrz naszego Miasta i Gminy Małgorzaty Wrońskiej, która wraz ze Starostami dokonała pokrojenia bochna z tegorocznych zbiorów, po czym nastąpił poczęstunek siedzących na ławkach uczestników dożynek.
Burmistrz Małgorzata Wrońska w swoim wystąpieniu podziękowała rolnikom i ich rodzinom za ich ciężką pracę, za zebrane plony - owoce ich całorocznego trudu. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To dziękczynienie i radość za plony, to święto chleba - najważniejszego symbolu dożynek, symbolu dostatku, sytości i obfitości. Oby nigdy go nie zabrakło w każdym domu, w każdej rodzinie. Dożynki to okazja, by oddać szacunek tym, którzy najbardziej z nas znają jego wartość. Uczestnikom Święta Plonów - wszystkim Rolnikom - życzyła dobrego zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy oraz satysfakcji z jej gospodarczych wyników. Podziękowała także wszystkim za udział w uroczystościach, które to stanowią docenienie znaczenia Święta Plonów dla wszystkich mieszkańców miasta i Gminy Frombork.
Dożynki tradycyjnie, jak co roku, były okazją do prezentacji wieńców i stroików dożynkowych. Okazały wieniec dożynkowy wykonały Panie z zespołu "Warmianki", a pięknego oryginalnego wystroju dożynkowego z tegorocznych zbiorów na placu dożynkowym wykonała Longina Woelky z udziałem miejscowych mieszkańców. Wszyscy autorzy włożyli w ich wykonanie dużo pracy i serca. Artystyczną oprawą uroczystości dożynkowych był występ zespołu Warmianki, uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha. Do tańca i zabawy przygrywał i śpiewał zespół SWÓJAKI.
W trakcie dożynek nie zabrakło sutego poczęstunku dla uczestników dożynek. Niezwykłą atrakcją kulinarną był wspaniały pieczony dzik, zasponsorowany przez Koło Łowieckie "Mewa", przygotowany przez Liliannę i Stanisława Mudryków, a upieczony przez fromborską Piekarnię. Serwowany był również bigos z kwaszonej kapusty, zupa rybna, pieczone mięso, kiszka ziemniaczana i kiełbaski na grillu oraz swojski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Nie zabrakło również słodkości i ciast upieczonych przez miejscowe gospodynie i pracowników MGOK.
Dzieci miały też możliwość udziału w zabawach i konkursach oraz innych atrakcji przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Wiele uciechy dawała dzieciom dmuchana zjeżdżalnia. Dużo zabawy i śmiechu dostarczyły także zorganizowane konkursy dla dorosłych. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną przy skocznych dźwiękach zespołu Swójaki, który zabawiał publiczność do późnych godzin wieczornych.
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Dożynek Gminnych w Krzywcu. Dziękujemy księdzu Prałatowi Jackowi Wojkowskiemu za odprawienie mszy w intencji rolników.
Jolanta Bieńkowska