Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
grafika
REWITALIZACJA MIASTA FROMBORKA
Wprowadzono: 19-10-2016 | Concept INTERMEDIA

 

W 2015 roku Frombork zyskał nowe oblicze dzięki rewitalizacji Rynku Miejskiego oraz Kanału Kopernika. To dwa elementy Starego Miasta, związane z wielkim astronomem Mikołajem Kopernikiem. W ramach inwestycji "Rewitalizacja obszaru Starego Miasta we Fromborku" Rynek i Kanał Kopernika przeżyły istną metamorfozę. Dzięki modernizacji uzyskały niespotykany dotąd wspaniały wygląd. Historyczne centrum Fromborka nabrało szczególnego blasku, na który niewątpliwie zasługuje miasto o tak bogatych dziejach i atrakcyjnej turystycznie lokalizacji.

RYNEK MIEJSKI
Odnowiony plac Rynku nawiązuje wyglądem do Układu Słonecznego i podkreśla związki Fromborka z Mikołajem Kopernikiem. Po modernizacji centralnym punktem fromborskiego Rynku jest fontanna z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W nawierzchni placu odznaczają się łuki z ciemnej granitowej kostki, przypominające orbity. Ustawiono na nich ławki symbolizujące osiem planet. Na trzeciej z nich, czyli na planecie Ziemia, siedzi odlany z brązu Mikołaj Kopernik patrzący w kierunku Wzgórza Katedralnego. W pobliżu fontanny umieszczono odrestaurowaną zabytkową pompę. Wokół rynku posadzono szpalery drzew, podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w bruk. Plac jest objęty całodobowym monitoringiem i siecią bezprzewodowego Internetu.

KANAŁ KOPERNIKA

Kanał Kopernika, zwany dawniej Małą Baudą, został zaprojektowany prawdopodobnie w wieku XIV przez ludzi biegłych w sztuce inżynierskiej, jednak nieznana jest dokładnie data jego budowy. To sztuczny przekop o długości ok. 5 km łączący rzekę Baudę z Fromborkiem, uchodzący do Zalewu Wiślanego. Kanał zapewniał wodę pitną dla mieszkańców, dostarczał energii niezbędnej do pracy fromborskiego młyna, chronił przed powodziami, stanowił zabezpieczenie na wypadek pożaru i usuwał nadmiar piasku z portu. Kanał był użytkowany do roku 1944. Na skutek działań wojennych w 1945 roku przestał funkcjonować. Wkrótce w zrujnowanym mieście stał się ściekiem, zaś poza miastem zarastał krzewami. Już w roku 1958 powstały opracowania dotyczące rekonstrukcji kanału, zwanego teraz Kanałem Kopernika. Ostatecznie w II połowie lat sześćdziesiątych fragment kanału został częściowo zasypany w obrębie miasta od ulicy Zielonej do Wieży Wodnej. Pozostawiono tylko odcinek ujściowy długości niespełna ćwierć kilometra pomiędzy wieżą i portem. Kanał Kopernika został wpisany do rejestru zabytków w roku 1968.

W 2015 roku Kanał Kopernika zyskał nowe oblicze dzięki modernizacji w ramach znaczącej i zmieniającej wizerunek Fromborka inwestycji "Rewitalizacja obszaru Starego Miasta we Fromborku". Prace modernizacyjne objęły wykonanie nowego, wybrukowanego koryta, zainstalowanie przy skarpach nawiązujących do historii barierek, remont ciągów spacerowych wzdłuż ścian kanału, instalację stylowego oświetlenia i ławek oraz pomp wymuszających obieg wody w kanale, montaż tablic informujących o dziejach Kanału Kopernika w gospodarczym życiu miasta, a także zapewnienie bezprzewodowego dostępu do Internetu wzdłuż Kanału. Zmodernizowany zabytkowy Kanał Kopernika jest teraz miejscem, gdzie można przyjemnie spacerować i przyjemnie spędzać czas.

Trzecim elementem realizowanego projektu był remont zabytkowej kamienicy przy ul. Błotnej 2 we Fromborku. Piękny budynek pierwotnie będący Domem Rybaka, czekał na remont wiele lat. Teraz jego wygląd jest powodem do dumy, co najlepiej potwierdzają licznie fotografujący go turyści.

Całkowita wartość projektu wyniosła 3,9 mln zł, z czego 2 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Oficjalne otwarcie i oddanie do publicznego użytku znaczącej i zmieniającej wizerunek Fromborka inwestycji pn. "Rewitalizacja obszaru Starego Miasta we Fromborku" nastąpiła 8 sierpnia 2015 r.

ODKRYJ Z NAMI FROMBORK!

POBIERZ BEZPŁATNĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ MIASTA FROMBORK!

Aplikacja została stworzona w ramach promocji projektu pn. „Rewitalizacja obszaru Starego Miasta we Fromborku"

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61