Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
PROJEKT EKOLOGICZNY W ZESPOLE SZKÓŁ WE FROMBORKU „OGRÓD SZKOLNY – PRZYRODNICZYM OBSERWATORIUM”
Wprowadzono: 14-07-2017|Administrator| wyświetleń: 8113
grafika

Realizacja zadań zawartych w projekcie trwała od 10.04.2017 r. do 12.06.2017 r. Wzięło w nim udział: 20 sześciolatków z przedszkola, 134 uczniów szkoły podstawowej i 77 gimnazjalistów.

Główną ideą projektu było stworzenie wokół szkoły przyjaznej przestrzeni przeznaczonej do zajęć edukacyjnych i wypoczynku. W ubiegłym roku, w ramach projektu „Łąka, ogród, pole, las zawsze wokół nas", wokół szkoły powstały rabaty kwiatowe, zegar słoneczny, ogród warzywny; posadzono zioła, krzewy owocowe i pospolite gatunki drzew. W tym roku nasz ogród wzbogacił się o nowe elementy: małe wrzosowisko, skalny ogród i kwietną łąkę. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pielęgnowali rabaty założone w ubiegłym roku, dosadzili również nowe rośliny ozdobne. Uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i gimnazjaliści w szkolnym warzywniaku posiali różne gatunki dyni, z których będą przygotowywać potrawy podczas listopadowego „Dnia zdrowego jedzenia i gotowania". W ogrodzie posadzono również nowe gatunki ziół, jabłoń i śliwę.

Gimnazjaliści założyli hodowlę roślin wrzosowatych: posadzili różne odmiany wrzosów, azalie, rododendrony oraz borówki amerykańskie. Wcześniej poznali szczególne wymagania tych roślin
i przygotowali odpowiednie podłoże, w którym posadzili sadzonki. Wykonano również alpinarium, na którym posadzono różne gatunki bylin i krzewów. Znalazły się na nim również fragmenty suchych gałęzi, karp i konarów drzew - przypominające zwierzęta (głowę jelenia, jaszczurkę, żabę, pająka) oraz kamienie pomalowane tak, aby przypominały biedronki, pszczoły, kowale. Skalniak został otoczony „ścieżką zmysłów" wyłożoną podłożem o różnej strukturze: kamienie różnej wielkości i koloru, szyszki sosnowe i świerkowe, kora i zrębki, kolorowa kostka drewniana i piasek muszelkowy.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i klasy IV uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Zaporowo - Pana Antoniego Czyża. Z jego pomocą na drzewach wokół szkoły zostały umocowane budki lęgowe dla ptaków. W ogrodzie powstał również zakątek przyjazny zwierzętom: założono „kwietną łąkę" z roślinami miododajnymi, na której stanął stary ul, a wokół na drzewach, w warzywniaku i na „skalnikach" rozmieszczono domki dla owadów i karmniki wykonane przez uczniów na lekcjach techniki. Dzięki temu ogród stał się przestrzenią przyjazną dla dzikich pożytecznych zwierząt.

W ramach projektu zakupiono 8 tablic informacyjno-edukacyjnych: „Owady szkodliwe", „Owady pożyteczne", „Ptaki - leśni soliści", „Po czym rozpoznasz drzewo?", „Obieg organiczny", „Poznajemy owady 1", „Poznajemy owady 2", „Powstawanie miodu".

Uatrakcyjnieniem projektu były konkursy plastyczne i fotograficzne.

  • Konkurs plastyczny w przedszkolu „Mieszkańcy lasu".
  • Konkurs plastyczny dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „Moje najpiękniejsze drzewo".
  • Konkurs plastyczny dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej „Mieszkańcy drzew".
  • Konkurs fotograficzny dla uczniów gimnazjum „Oblicza drzew".

Realizacja projektu sprawiła, że teren wokół naszej szkoły stał się przestrzenią, którą można wykorzystać do realizacji podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych na wszystkich etapach edukacyjnych i różnych przedmiotach. Ponadto dzięki pracy w ogrodzie uczniowie poznają procesy i prawa rządzące przyrodą; dokonują prostych obserwacji i doświadczeń ekologicznych; analizują zjawiska przyrodnicze; poznają gatunki rodzimych drzew, krzewów, traw, roślin łąkowych
i ogrodowych oraz zwierząt niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody; poznają przykłady zróżnicowania budowy roślin i zwierząt w związku z przystosowaniem do środowiska życia; uczą się planowania i organizowania pracy; rozpoznają zwierzęta pożyteczne i szkodniki żyjące w ogrodzie; nabywają umiejętności współpracy w grupie, systematyczności, odpowiedzialności za powierzone zadanie. Podczas pracy w ogrodzie uczniowie mogą przekonać się również, że jest to wartościowa forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, rozwijającą zmysły, uwrażliwiającą na bodźce płynące z otoczenia: naturalne barwy, zapachy, smaki i dźwięki.

Zakończenie i podsumowanie projektu odbyło się 12 czerwca 2107 r. Podczas spotkania wręczono nagrody zwycięzcom konkursów i zaprezentowano ogród zaproszonym gościom.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz dzięki wsparciu przez Nadleśnictwo Zaporowo, Koło Łowieckie MEWA w Braniewie, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UMiG we Fromborku oraz Rodziców uczniów Zespołu Szkół we Fromborku.

Autorem projektu i koordynatorem realizowanych zadań była wicedyrektor Zespołu Szkół we Fromborku Pani Danuta Dudek.

Prezentacja z projektu na stronie Zespołu Szkół: www.szkola-frombork.edu.pl

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
07-06-2023 | Administrator
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61