Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Z tej okazji fromborski Zespół Szkół tego dnia po raz drugi zorganizował głośne czytanie uczniom, które zaprezentowali zaproszeni goście:
- w klasach I - III: Burmistrz Małgorzata Wrońska, Elżbieta Gajewska i Karol Rogoża
- w klasach IV - VII: Maria Łacko, Małgorzata Sienkiewicz, Hanna Turuta, Karolina Woźniak i Mikołaj Kosicki
- w klasach II i III gimnazjum: Ewelina Ślepokura i Grażyna Bernaszuk
W skupieniu, z nieukrywanym zainteresowaniem uczniowie przysłuchiwali się w salach lekcyjnych czytanym fragmentom książek. Uczniowie klasy VI mieli też okazję posłuchać książki czytanej brajlem "Oskar i Pani Róża" przez Mikołaja Kosickiego - absolwenta Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Wywarło to na nich ogromne wrażenie, mieli też okazję zobaczyć książkę brajlowską, która gabarytowo znacznie różni się od książek tradycyjnych.
Głośne czytanie nie tylko zbliża ludzi. Stanowi ono potężną stymulację dla mózgu i pomaga wszystkim dzieciom, zdrowym i niepełnosprawnym, w przezwyciężeniu wielu problemów rozwojowych i zdrowotnych. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Czytanie pozwala na bliski kontakt emocjonalny dziecka z rodzicem - i jest to wartość nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, w którym tak mało mamy czasu dla dzieci.
Czytajmy przez cały rok. Czytajmy naszym dzieciom, w gronie znajomych i motywujmy innych do czytania.
Jolanta Bieńkowska