27.11.2021 - Wozownia Sztuk we Fromborku,
ul. Katedralna 6
W programie "Twórczej soboty w Wozowni Sztuk":
godz. 11:00 - warsztaty typograficzne prowadzone przez Iwonę Bolińską-Walendzik
godz. 16:00 - warsztaty wyrobu świec prowadzone przez Joannę Stępkowską
godz. 17:00 - otwarcie wystawy poplenerowej konkursu fotograficznego Copernicus Open we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Fotograficznym Blur
godz. 18:00 - koncert piosenki poetyckiej - Apolinary POlek
Apolinary POlek aka. Paweł Oleszczuk to urodzony w 1980 roku autor i wykonawca folkowych w brzmieniu i lirycznych w treści ballad. Gra i śpiewa na rozmaitych scenach poetyckich, studenckich, turystycznych od ponad 20 lat. Występował podczas koncertów "W górach jest wszystko, co kocham" odbywających się w całej Polsce i gromadzących liczną widownię. Jest laureatem m.in. Bazuny, festiwalu Nadzieja im. Jacka Kaczmarskiego (na którym oprócz nagrody głównej zdobył też nagrodę niemieckiej Polonii), Zajazdu Bardów i Festiwalu Piosenki Innej. Grał na organizowanych przez Pawła Orkisza koncertach Ballads of Europe w Niepołomicach oraz u boku swoich mistrzów na Muzycznym Azylu nad Szelmentem. Z Markiem Gałązką i Mirkiem Kaczmarkiem współtworzył również festiwal Altersong w Dąbrowie Mogileńskiej.
Do tej pory piosenki Apolinarego ukazały się na płytach „W górach jest wszystko co kocham" cz. IV, V i X, a także na trzech autorskich albumach - *** (2009) i „Cały kosmos" (2014) i „Biegnijmy w noc" (2021).
Mieszkał w kilku miastach i wioskach zanim na dobre osiadł na Warmii. Tutaj zaczął fotografować i zmieniła się też tematyka jego utworów. W centrum znajdują się międzyludzkie relacje, bliskość, życiowe wybory i ich konsekwencje. Wybrzmiewa tęsknota za wspólnotą i potrzeba samotności. Apolinary POlek jest także autorem przekładów piosenek Leonarda Cohena i Boba Dylana, które także można usłyszeć podczas jego koncertów.
Fot. Renata Orlińska
Podczas wydarzenia zostanie otwarta wystawa, która jest efektem pleneru fotograficznego i konkursu, który odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open w sierpniu tego roku.
Organizatorem pleneru było Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne Blur. Uczestnicy zwiedzili zabytki Fromborka wykonali piękne zdjęcia. Plener miał jasno określony cel - 4 TEMATY fotograficzne: Przez całe popołudnie trwało poszukiwanie ciekawych architektonicznych detali, a na ulicach i placach kadrów związanych z życiem miasta - turystyką, życiem portu morskiego i największego z mieszkańców Fromborka - Mikołaja Kopernika.
Tematy uliczne:
1. „MIKOŁAJ KOPERNIK wielkim astronomem był".
Miasto pełne jest śladów Mikołaja, szukano więc kadrów związanych z astronomem, fotografii w swej treści pomnikowych lub śmiesznych, bo Kopernik wielkim astronomem był.
2. „ŻYCIE PORTOWE małego miasta, z jasnymi i mrocznymi stronami turystyki".
Zapach morza, morskiego nabrzeża, kutry i wędki. Odkrywana była morska strona Fromborka. Do tego lody, klapki, ciepłe piwo i zimne kobiety. Sierpniowy urlop we Fromborku to temat dla streetowego reportażysty.
Tematy architektoniczne:
3. „MURY, BASZTY i KATEDRA - wzgórze katedralne i okolice. Pocztówka z wakacji."
Poszukiwanie najciekawszych ujęć tego, czym katedralne wzgórze i okolice szczycą się najbardziej - architektury. Ten temat to aktualizacja miejskich pocztówek o własne kadry.
4. „GOTYK I BAROK - detal i minimalizm w architekturze".
Skupienie na szczególe, szukanie detalu w architekturze, jak również minimalistycznych kadrów. Tu ważna była forma, faktura, rytm i umiejętne operowanie światłocieniem. Fromborskie zabytki to ocean możliwości.
Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open był dofinansowany ze środków finansowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Zapraszamy także na warsztaty:
Świąteczne warsztaty typograficzne prowadzone przez Iwonę Bolińską - Walendzik o godz. 11:00. Przygotowanie świątecznych kart i bilecików prezentowych z wykorzystaniem matryc liter i druku wypukłego. Odbitki inicjałów czy pierwszych liter słów złotą farbą mogą być pięknym elementem prezentów świątecznych. Wykonamy też linoryty z motywami śnieżynek, gwiazdek, gałązek świerkowych. Efektem naszej weekendowej pracy będą niepowtarzalne dekorowane ręcznie kartki.
O godzinie 16:00 Joanna Stępkowska zdradzi tajniki wykonywania świec. Część wykonanych świec posłuży do wykonania scenografii koncertu Apolinarego POlka.
Rejestracja na wydarzenia poprzez stronę www.wozowniasztuk.pl