Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
WERNISAŻ WYSTAWY „CÓŻ JEST ŚWIAT… SZACHOWNICA”. ANGELUSY I DEMONY W SZTUCE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Wprowadzono: 22-12-2016|Administrator| wyświetleń: 16135

„Cóż jest świat... szachownica". Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej - to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż odbył się 21 grudnia w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Realizatorem wystawy jest Muzeum Mikołaja Kopernika przy współpracy Muzeum Pomnika Historii "Frombork Zespół Katedralny". Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania do listopada 2017 r. Można ją oglądać od 22 grudnia 2016 r. od wtorku do niedzieli w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Henryk Szkop. Powitał przybyłych na wernisaż zaproszonych gości, a także podziękował wszystkim realizatorom wystawy i osobom zaangażowanym w jej przygotowanie. Z kolei występujący po nim kuratorzy wystawy - dr Jowita Jagla i ks. prałat dr Jacek Wojtkowski - wprowadzili zebranych w koncepcję przygotowanej wystawy. Na ekspozycji zgromadzono ponad 120 obiektów. Prezentowane na wystawie rzeźby, malowidła i inne zabytkowe obiekty pochodzą z 45 kościołów i instytucji kościelnych Archidiecezji Warmińskiej i Diecezji Elbląskiej, a także z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych.

Autorka scenariusza i kurator wystawy dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku opowiedziała dokładnie o tym, co czeka zwiedzających.

"Wystawa inspirowana w tytule wierszem „Człowiek igrzysko Boże" Wacława Potockiego i wielowiekową ideą theatrum mundi ma w swoim zamyśle wykreować symboliczną szachownicę (świat), na której przy Boskim zezwoleniu trwa gra wypełniona dobrem i złem. Człowiek nie jest jednak istotą osamotnioną, jego życie (gra) toczy się w ciągłym towarzystwie dwóch odwiecznych antagonistów anioła i diabła... I właśnie owe dwa typy bytów: dobre i złe stanowią główny temat proponowanej ekspozycji.

Strefę podporządkowaną dobru tworzą dzieła sztuki ukazujące hierarchię anielską z dominującą obecnością dumnych i zaradnych archaniołów, oprócz tego prezentowane są pełne uroku szybujące podniebne figury aniołów chrzcielnych, anioły pasyjne, anioły jako atrybuty świętych, bohaterowie biblijnych przypowieści, figlarne lub poważne anioły ołtarzowe, anioły „przysiadłe" na liturgicznych szatach i wzbogacające sztukę złotniczą.

Obszar przynależny złu (symetrycznie do strefy anielskiej) wyznaczają dzieła prezentujące szczególną, bo zdeformowaną i kaleką anatomię diabła, przedstawiono także liczne wcielenia diabłów i demonów począwszy od drapieżnych form zwierzęcych, przez obsceniczne maski diabelskie po upiorne hybrydy. Istotną rolę pełnią również ujęcia świętych w towarzystwie istot demonicznych, m.in. św. Jerzego, św. Małgorzaty czy św. Jana Ewangelisty. Postać diabła zaprezentowano także w kontekście intrygującej ikonografii piekła oraz „zła pokonanego" czyli w ujęciach Chrystusa Zmartwychwstałego depczącego szatana.

Temat ekspozycji poświęconej wyobrażeniom aniołów i demonów może pozornie wydawać się mało oryginalny z uwagi na fakt ogromnej obecnie powszechności i mody na wyobrażenia aniołów oraz częstego wykorzystywania wizerunku demonów np. w reklamie czy sztuce współczesnej.

Mamy nadzieję, iż odbędą Państwo z nami podróż po szachownicy, pamiętając, że jesteśmy jedynie Boskimi pionkami nie pozbawionymi towarzystwa bytów prowadzących nas ku dobru, bądź złu..."

Wystawy czasowe przygotowywane przez fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika są świetnym uzupełnieniem oferty przeznaczonej dla zwiedzających przybywających na Wzgórze Katedralne.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy!
                                                                                               Jolanta Bieńkowska

Scenariusz wystawy:
dr Jowita Jagla

Kuratorzy wystawy:
dr Jowita Jagla, ks. prałat dr Jacek Maciej Wojtkowski

Realizacja wystawy:
dr Jowita Jagla, Weronika Wojnowska, Jagoda Semków, Marta Jagła, Paulina Dudek-Sobieska, Tomasz Holak

Realizacja techniczna wystawy:
Andrzej Długołęcki, Dariusz Grzesiak, Marcin Zabłocki

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61