Praca służb mundurowych oraz podmiotów ratowniczych w okresie zagrożenia koronawirusem jest szczególnie trudna i narażona na dodatkowe zagrożenia.
Biorąc pod uwagę liczbę osób, które znajdują się w kwarantannie lub są chore strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie apelują o przekazywanie tych informacji podczas zgłaszania zdarzeń na numery alarmowe. Warto pamiętać, że zatajenie informacji o chorobie czy kwarantannie niepotrzebnie może narazić podmioty ratownicze na wyłączenie z działań.
Podczas rozmowy z dyżurnym, który obsługuje numer alarmowy lub dzwoniąc do operatora numeru alarmowego 112 przekazujmy wiarygodne informacje o ewentualnym możliwym zagrożeniu dla służb ratowniczych. Przekazanie takich informacji jest bardzo ważne i kluczowe w kontekście zagrożenia związanego z ewentualnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Bardzo często słyszymy w mediach o przypadkach wycofania lub wręcz uziemienia zespołów ratownictwa medycznego, jednostek straży pożarnej czy innych formacji mundurowych. Wpływa to na obniżenie potencjału ratowniczego, który stanowi gwarant bezpieczeństwa mieszkańców miasta oraz powiatu.
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej mają kontakt również z innymi służbami: medykami, funkcjonariuszami policji czy straży granicznej i zatajanie ewentualnych chorób może skutkować wyłączeniem lub ograniczeniem jednostki z dalszej służby.
Bądźmy świadomi i odpowiedzialni - przekazujmy wiarygodne informacje tak, aby nie obniżać poziomu bezpieczeństwa dedykowanego przez podmioty ratownicze dla mieszkańców.
Opracował:
mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek
oficer prasowy KP PSP w Braniewie