Noc Muzeów to europejska akcja, do której, jak co roku, 19 maja włączyło się Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny". Fromborska Noc Muzeów trwała od godz. 18, a frekwencja dopisywała aż do samej północy.
W programie tego szczególnego dnia o godzinie 19 w Bazylice katedralnej można było wysłuchać wyjątkowego koncertu chóru Cantus z Gdyni. Wszyscy zainteresowani dziejami Warmii i katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku mogli wziąć udział w spacerze po katedralnych zakamarkach z autorami monografii "Łacińskie inskrypcje w kościołach Warmii. Katedra we Fromborku" Elżbietą Starek i Grzegorzem Kotłowskim, którego drogowskazami były znajdujące się w katedrze napisy łacińskie. Wydana w roku 2017 monografia prezentuje opracowane, uzupełnione, a często i po raz pierwszy przetłumaczone na język polski, inskrypcje łacińskie umieszczone na epitafiach, płytach nagrobnych, ołtarzach czy obrazach upamiętniające gospodarzy tego miejsca, czyli biskupów i kanoników warmińskich. Finałem Nocy Muzeów w Katedrze była prezentacja organowa w wykonaniu organisty katedralnego Mateusza Kotwicy.
Zwiedzający mogli w tym dniu zobaczyć wystawy w dawnym pałacu biskupim oraz zobaczyć specjalne seanse w Planetarium. Zwiedzający, zgodnie z dewizą wydarzenia, poza eksponatami w Muzeum Mikołaja Kopernika, mogli również w tym dniu podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego Wieży Radziejowskiego (dawnej dzwonnicy). Mogli także otworzyć się na przyjemność i wiedzę, jaka płynie ze zwiedzania.
W zespole poszpitalnym św. Ducha z kolei na zwiedzających czekały też niemałe atrakcje. Między innymi wykład kustosza Działu Historii Medycyny dr Jowity Jagly „Ze śmiercią mi do twarzy". Portrety vanitatywne w malarstwie od średniowiecza do XIX w. oraz Prelekcja etnofarmakologa Jakuba Babickiego "Lecznicze rośliny z naszych łąk i ogrodów". Oprócz zwiedzania nowo otwartej wystawy pt. "Theatrum anatomicum", odbyły się koncerty zespołu Scuti Ensemble specjalizującego się w muzyce fletowej Renesansu i Baroku oraz akcja teatralna "Anioły czuwają, ale diabły nie śpią" Teatru FETA z Gdańska w ogrodzie przy szpitalu św. Ducha. Tu można było zobaczyć pokaz produkcji wody różanej, a także zakupić produkty zielarskie Spółdzielni Socjalnej "Negocjator" z Liksajn.
W Parku Astronomicznym oprócz zwiedzania i nocnych pokazów nieba odbył się wykład astronoma Katarzyny Drozd pt. „Sy-Fy" oraz projekcja filmu artystycznego „Ewolucja Gwiazd" z komentarzem astronoma Ernesta Świerczyńskiego.
Fromborska Noc Muzeów po raz kolejny stała się także, jeśli nie przede wszystkim, wspaniałą okazją do wspólnych spotkań wielu pasjonatów lokalnej historii.
Jolanta Bieńkowska